Werset w centrum uwagi

List do Rzymian 1:26 – znaczenie i zastosowanie

Poznaj znaczenie tego wersetu w kontekście tego, z czym się mierzysz, i dowiedz się, jak zastosować go w życiu

Przekład: Biblia BibleGuided — Polski

" Dlatego to Bóg wydał ich na pastwę haniebnych namiętności: mianowicie ich kobiety przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. "

List do Rzymian 1:26

Co oznacza List do Rzymian 1:26?

W Liście do Rzymian 1:26 Paweł mówi o kobietach, które zmieniły współżycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Łączy ten obraz z odrzuceniem Boga i oddawaniem czci stworzeniu, a sformułowanie „Bóg wydał ich” przedstawia sąd i pozostawienie ludzi skutkom ich wyborów. W praktyce ten fragment zachęca, by nie gardzić innymi i przyglądać się własnemu postępowaniu wobec Boga.

bolt

Masz pytanie dotyczące tego wersetu?

Zapytaj naszą chrześcijańską AI, która uwzględnia Twoją tradycję wyznaniową, jak to Pismo może odnosić się do tego, z czym się mierzysz.

forum Zapytaj chrześcijańską AI – bezpłatnie

✓ Bez karty płatniczej • ✓ Prywatnie z założenia • ✓ Zacznij bezpłatnie

Kontynuuj naukę dzięki płatnym kredytom

menu_book Werset w kontekście

24 Dlatego Bóg wydał ich przez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak że dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał.

25 Oni przemienili prawdę Bożą w kłamstwo i oddawali cześć stworzeniu, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.

26 Dlatego to Bóg wydał ich na pastwę haniebnych namiętności: mianowicie ich kobiety przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze.

27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwego poznania Boga, Bóg wydał ich na pastwę rozumu do niczego niezdatnego, tak że czynili to, czego nie godzi się czynić.

auto_stories

Odkrywaj studia biblijne z przewodnikiem

Uporządkowane sesje z notatkami, pytaniami i wskazówkami doradcy

Micro-Study Liczba dni: 5

Błogosławieństwa (krótkie studium na 5 dni)

Krótkie studium o błogosławieństwach Jezusa i życiu zgodnym z zasadami Królestwa Bożego.

Podgląd sesji 1:

Pokorni i pogrążeni w smutku

schedule 6 min

Micro-Study Liczba dni: 5

Psalmy pocieszenia (krótkie studium na 5 dni)

Krótkie, wyciszające sesje oparte na Psalmach.

Podgląd sesji 1:

Troska Pasterza

schedule 5 min

lock_open Utwórz bezpłatne konto, aby zapisywać notatki, śledzić postępy i odblokować wszystkie sesje

person_add Utwórz bezpłatne konto

diversity_3 Perspektywy chrześcijańskiej AI

Heart
Serce Inteligencja emocjonalna
Ten werset mówi o skutkach zamiany tego, co naturalne, na to, co jest naturze przeciwne. Słowa „Dlatego to Bóg wydał ich na pastwę haniebnych namiętności” brzmią surowo, a jednak w Liście do Rzymian 1:26 słychać … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej

Ten werset mówi o skutkach zamiany tego, co naturalne, na to, co jest naturze przeciwne. Słowa „Dlatego to Bóg wydał ich na pastwę haniebnych namiętności” brzmią surowo, a jednak w Liście do Rzymian 1:26 słychać przede wszystkim ciężar nad człowiekiem, który zagubił właściwy kierunek pragnień. Werset wiąże się z poprzednimi zdaniami słowem „dlatego”, więc opisany zamęt wyrasta z odwrócenia się od prawdy o Bogu. Apostoł pokazuje serce, które oderwało się od Stwórcy i zostało wystawione na siłę, której samo nie potrafi ogarnąć. Ten obraz nie jest wyrokiem nad konkretnym człowiekiem, lecz opisem całej drogi odwrócenia. Czasownik „wydał” powtarza się też w Liście do Rzymian 1:24 i 1:28, co pokazuje, jak mocno list przypomina, że odwrócenie od Boga ma swoje konsekwencje. Ta droga nie jest jednak ostatnim słowem listu. Już na początku Paweł pisze o Ewangelii o Synu Bożym, a dopiero potem odsłania ciemność, z której ta Ewangelia prowadzi. Ten werset najlepiej czytać w świetle całego listu, jako świadectwo, że Bóg nie przestaje mówić o tym, co prawdziwe i dobre.

Mind
Umysł Mądrość teologiczna
Słowo „Dlatego” wiąże ten werset z wcześniejszym opisem: ludzie zamienili chwałę Boga na obrazy stworzeń, a prawdę o Stwórcy na kłamstwo. „Bóg wydał ich” nie oznacza, że Bóg nakazał takie postępowanie. Opisuje sąd, w którym … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej

Słowo „Dlatego” wiąże ten werset z wcześniejszym opisem: ludzie zamienili chwałę Boga na obrazy stworzeń, a prawdę o Stwórcy na kłamstwo. „Bóg wydał ich” nie oznacza, że Bóg nakazał takie postępowanie. Opisuje sąd, w którym pozwala ludziom doświadczać skutków odwrócenia się od Niego. Podobny zwrot pojawia się w wersetach 24 i 28, co podkreśla tok argumentacji Pawła. Werset nazywa pragnienia „haniebnymi” i mówi o kobietach, które zamieniły pożycie „zgodne z naturą” na „przeciwne naturze”. Werset 27 rozwija ten obraz, odnosząc go do mężczyzn. Tradycyjna interpretacja chrześcijańska widzi tu ocenę relacji jednopłciowych jako sprzecznych z Bożym zamysłem. Niektórzy współcześni interpretatorzy odczytują ten fragment węziej, w kontekście praktyk uznawanych w starożytności za rozwiązłe lub krzywdzące. Sam tekst nie rozstrzyga wszystkich pytań o współczesne związki. Nie jest to jednak odrębny, samodzielny wykład o seksualności. Paweł wpisuje ten przykład w szerszą diagnozę, a dalsze wersety wymieniają także zazdrość, oszczerstwo, pychę i nieposłuszeństwo. Sens fragmentu obejmuje więc zarówno konkretną ocenę moralną, jak i ostrzeżenie przed odwróceniem całego życia od Stwórcy.

Life
Życie Praktyczne zastosowanie
Ten werset zaczyna się od słowa „Dlatego”, które wiąże go z tym, co wydarzyło się wcześniej. W Liście do Rzymian 1:23 i 1:25 czytamy, że ludzie zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na obrazy i oddawali cześć … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej

Ten werset zaczyna się od słowa „Dlatego”, które wiąże go z tym, co wydarzyło się wcześniej. W Liście do Rzymian 1:23 i 1:25 czytamy, że ludzie zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na obrazy i oddawali cześć stworzeniu zamiast Stwórcy. Opis skutków zaczyna się dopiero po tej diagnozie, więc werset 26 jest konsekwencją, a nie pierwszym krokiem. Czasownik „wydał” wraca w tym fragmencie w wersetach 24, 26 i 28. Bóg nie zostaje tu opisany jako ten, kto gwałtownie karze, lecz jako ten, kto pozostawia człowieka jego wyborom. Owocem tej drogi jest rozbicie tego, co uporządkowane: pragnienia wymykają się z ładu, a relacje tracą naturalny kształt. Z praktycznego punktu widzenia widać tu prostą prawidłowość. Decyzje podjęte z dala od prawdy o Bogu rzadko zostają w jednym obszarze życia. Wpływają na pieniądze, pracę, rodzinę i sumienie. Werset opisuje konkretną sytuację w określonym kontekście i nie daje podstaw, by uogólniać go na wszystkich ludzi. Najmocniejsze w tym fragmencie jest to, że prawda o Bogu ma realne konsekwencje w codzienności, a jej odrzucenie uruchamia kolejne wybory.

Soul
Dusza Perspektywa wieczności
W Liście do Rzymian 1:26 Paweł opisuje bolesny skutek odwrócenia się od Stwórcy. Wcześniejsze wersety mówią o zamianie chwały Boga na obrazy stworzeń i prawdy Bożej na kłamstwo. Słowa „Bóg wydał ich” ukazują sąd, który … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej

W Liście do Rzymian 1:26 Paweł opisuje bolesny skutek odwrócenia się od Stwórcy. Wcześniejsze wersety mówią o zamianie chwały Boga na obrazy stworzeń i prawdy Bożej na kłamstwo. Słowa „Bóg wydał ich” ukazują sąd, który polega także na pozostawieniu ludzi przy obranym kierunku. Nie są zaproszeniem do łatwego osądzania konkretnych osób ani do uznawania, że można z jednego fragmentu odczytać całą historię czyjegoś życia. Werset wymienia kobiety, a następny mówi o mężczyznach. Nie warto wyrywać tych słów z szerszego toku wywodu: dalej Paweł wymienia także zawiść, kłótliwość, podstęp i pychę. Rozdział odsłania więc pęknięcie głębsze niż pojedynczy czyn: stworzenie przestaje być widziane w odniesieniu do Stwórcy. Obraz „przemieniły pożycie” niesie ciężar utraconego porządku, ale nie daje człowiekowi prawa do pogardy. Wzrok skierowany ku wieczności nie zatrzymuje się na potępieniu innych. Przypomina, że wszyscy potrzebują prawdy i miłosierdzia Boga, który pozostaje Stwórcą i źródłem życia. W tym świetle werset jest ostrzeżeniem przed zamianą Boga na własną miarę, a nie bronią przeciw bliźniemu.

Chrześcijańska AI uwzględniająca wyznanie

List do Rzymian 1:26: zastosuj ten werset w swoim życiu już dziś

Uzyskaj wskazówki oparte na Piśmie Świętym, uwzględniające Twoje wyznanie i dopasowane do Twojej sytuacji.

1 Zadaj pytanie arrow_forward 2 Weź pod uwagę swoją tradycję arrow_forward 3 Zastosuj Pismo Święte

✓ Nie potrzebujesz karty płatniczej • ✓ 100% prywatnie • ✓ Bezpłatny pakiet na start: 15

healing Zastosowanie wspierające regenerację

W Liście do Rzymian 1:26 Paweł opisuje zachowania seksualne w szerszym wywodzie o odwróceniu się ludzi od Boga i oddawaniu czci stworzeniu. Werset wyraża ocenę teologiczną; nie jest diagnozą psychologiczną ani podstawą do przypisywania konkretnej osobie zaburzenia. Współczesna psychologia nie uznaje orientacji homoseksualnej za chorobę. Wykorzystywanie tego fragmentu do upokarzania, zastraszania lub przymuszania do zmiany może pogłębiać lęk, depresję, poczucie winy i izolację.

Dla dobrostanu psychicznego ważne jest rozróżnienie między przekonaniami religijnymi a oceną kliniczną. Osoba, która przeżywa konflikt między wiarą, relacjami i własną seksualnością, może szukać bezpiecznej rozmowy z duszpasterzem oraz psychologiem lub psychoterapeutą szanującym jej godność i przekonania. Pomocne bywa nazywanie emocji, ćwiczenia oddechowe, regularny sen i kontakt z zaufaną osobą. Jeśli pojawiają się objawy depresji, silny lęk albo myśli o samookaleczeniu, warto nie zwlekać z profesjonalną pomocą. Szerszy kontekst rozdziału przypomina też o odpowiedzialności za postępowanie wobec innych; troska o zdrowie psychiczne nie powinna pomijać ani sumienia, ani bezpieczeństwa i godności człowieka.

info Częste błędne zastosowania, których warto unikać expand_more

List do Rzymian 1:26 nie powinien służyć jako pretekst do poniżania, nękania ani odmawiania opieki osobom homoseksualnym. Werset opisuje kobiety, a kolejny mówi o mężczyznach; nie jest to diagnoza psychologiczna ani podstawa do uznawania orientacji za chorobę. Nie rozstrzyga też sam przez się wszystkich pytań o współczesne związki, tożsamość czy odpowiedzialność konkretnych osób. Chrześcijanie różnie interpretują zakres tego fragmentu, dlatego warto unikać przedstawiania jednej interpretacji jako bezdyskusyjnej.

Nie należy przypisywać choroby, przemocy ani cierpienia czyjejś orientacji lub „kary Bożej”. Taki wniosek może pogłębiać wstyd i izolację. Hasła w rodzaju „wystarczy więcej wiary” albo presja na zmianę orientacji mogą unieważniać cierpienie i opóźniać potrzebną pomoc. Gdy pojawiają się lęk, depresja, myśli samobójcze, przemoc lub trudności w codziennym funkcjonowaniu, wskazana jest rozmowa z wykwalifikowanym specjalistą zdrowia psychicznego. Duszpasterstwo może wspierać, ale nie zastępuje profesjonalnej pomocy.

Często zadawane pytania

Co oznacza List do Rzymian 1:26?
W Liście do Rzymian 1:26 Paweł opisuje, że Bóg wydał ludzi na pastwę haniebnych namiętności, a następnie wspomina o kobietach, które zmieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. W kontekście poprzedniego wersetu wiąże ten obraz z odrzuceniem prawdy o Bogu i oddawaniem czci stworzeniu zamiast Stwórcy. Werset jest częścią szerszego wywodu o grzechu, a nie samodzielną wypowiedzią o każdej osobie czy każdej ludzkiej relacji.
Jaki jest kontekst Listu do Rzymian 1:26?
W Liście do Rzymian 1:26 Paweł kontynuuje myśl z wcześniejszych wersetów. W Liście do Rzymian 1:23–25 pisze o zamianie chwały Boga na obrazy stworzeń oraz prawdy Bożej na kłamstwo. Następnie opisuje skutki tej postawy, a w Liście do Rzymian 1:27 wspomina także o mężczyznach. W Liście do Rzymian 1:28–30 wylicza dalsze przejawy nieprawości. Ten kontekst pomaga odczytywać werset jako część szerszej krytyki odwrócenia się od Boga.
Dlaczego List do Rzymian 1:26 jest ważny?
List do Rzymian 1:26 jest ważny, ponieważ pokazuje, jak Paweł łączy ludzkie postępowanie z odrzuceniem Boga opisanym w otaczającym fragmencie. Nie należy jednak wyrywać tego zdania z kontekstu ani używać go do poniżania konkretnych osób. Werset mówi o zachowaniu, które Paweł ocenia w ramach swojego argumentu, a nie daje podstaw do przypisywania każdej osobie określonej historii czy motywów. Uważna lektura obejmuje także sąsiednie wersety i szerszy wywód listu.
Jak zastosować List do Rzymian 1:26 w życiu?
Czytając List do Rzymian 1:26, możesz potraktować go jako zaproszenie do uczciwego przyjrzenia się temu, czy w Twoim życiu Bóg pozostaje Stwórcą, któremu oddajesz cześć. Paweł nie przedstawia tu listy, którą należy wykorzystać do osądzania innych. Warto czytać ten fragment z pokorą, pamiętając o dalszej krytyce grzechu w tym samym rozdziale. Jeśli jego treść budzi trudne pytania, pomocna może być spokojna rozmowa z duszpasterzem lub zaufaną osobą ze wspólnoty.
Jak chrześcijanie interpretują List do Rzymian 1:26 dzisiaj?
Chrześcijanie zgadzają się, że List do Rzymian 1:26 należy czytać w kontekście argumentu Pawła o odwróceniu się od Boga, choć różnią się w zastosowaniu tego fragmentu do współczesnych debat o seksualności. Sam werset opisuje kobiety i zachowanie, które Paweł określa jako przeciwne naturze; nie omawia wprost wszystkich współczesnych pojęć ani każdej relacji. Dlatego warto odróżniać treść wersetu od późniejszych wniosków i rozmawiać o nim z szacunkiem, bez poniżania osób.

Z tego rozdziału

Codzienna modlitwa

Otrzymuj e-mailem codzienne rozważanie biblijne

Zacznij każdy poranek od wersetu, modlitwy i prostego kroku na dziś.

Bezpłatnie. Możesz zrezygnować w dowolnym momencie. Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.

Ważna informacja: Wskazówki biblijne nie zastępują profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Jeśli przeżywasz kryzys, skontaktuj się z Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 2222 lub niezwłocznie poszukaj profesjonalnej pomocy.

Bible Guided oferuje wsparcie oparte na wierze, które powinno uzupełniać profesjonalną pomoc terapeutyczną, a nie ją zastępować.