Werset w centrum uwagi
List do Filipian 3:17 – znaczenie i zastosowanie
Poznaj znaczenie tego wersetu w kontekście tego, z czym się mierzysz, i dowiedz się, jak zastosować go w życiu
Przekład: Biblia BibleGuided — Polski
" Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas. "
List do Filipian 3:17
Co oznacza List do Filipian 3:17?
W Liście do Filipian 3:17 Paweł zachęca wierzących, by naśladowali jego sposób życia i uczyli się od innych, którzy postępują podobnie. Chodzi o wytrwałe podążanie za Chrystusem, nie o bezkrytyczne kopiowanie ludzi. W praktyce może to oznaczać szukanie wzoru w osobie, która okazuje wiarę, pokorę i wierność także w codziennych trudnościach.
Masz pytanie dotyczące tego wersetu?
Zapytaj naszą chrześcijańską AI, która uwzględnia Twoją tradycję wyznaniową, jak to Pismo może odnosić się do tego, z czym się mierzysz.
✓ Bez karty płatniczej • ✓ Prywatnie z założenia • ✓ Zacznij bezpłatnie
Kontynuuj naukę dzięki płatnym kredytom
Werset w kontekście
Zrozumienie sąsiednich wersetów pomaga uniknąć błędnej interpretacji:
15 Wszyscy więc my, doskonali, tak to odczuwajmy: a jeśli odczuwacie coś inaczej, i to Bóg wam objawi.
16 W każdym razie: dokąd doszliśmy, w tę samą stronę zgodnie postępujmy!
17 Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas.
18 Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem.
19 Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego powinni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne.
Odkrywaj studia biblijne z przewodnikiem
Uporządkowane sesje z notatkami, pytaniami i wskazówkami doradcy
Błogosławieństwa (krótkie studium na 5 dni)
Krótkie studium o błogosławieństwach Jezusa i życiu zgodnym z zasadami Królestwa Bożego.
Podgląd sesji 1:
Pokorni i pogrążeni w smutku
6 min
Psalmy pocieszenia (krótkie studium na 5 dni)
Krótkie, wyciszające sesje oparte na Psalmach.
Podgląd sesji 1:
Troska Pasterza
5 min
Utwórz bezpłatne konto, aby zapisywać notatki, śledzić postępy i odblokować wszystkie sesje
Utwórz bezpłatne kontoKomentarz Bible Guided
Rozdział kończy się ostrzeżeniami i zachętami. Najpierw Paweł przestrzega Filipian, by nie szli za zwodzicielami i fałszywymi nauczycielami (List do Filipian 3:18–19). „Wielu postępuje” w ten sposób — mówi — „często Wam o tym mówiłem, a teraz mówię nawet ze łzami: są wrogami krzyża Chrystusa”. Wielu nosi imię Chrystusa, ale ich sposób życia pokazuje, że sprzeciwiają się Chrystusowi i celowi Jego krzyża. Ich czyny świadczą o tym mocniej niż słowa. „Poznacie ich po owocach” (Ewangelia Mateusza 7:20).
Paweł często ostrzega przed takimi ludźmi, bo niełatwo przyjmujemy ostrzeżenia. „Mówiłem Wam o tym często” — przypomina — a „powtarzanie tych samych rzeczy jest bezpieczne” (List do Filipian 3:1). Ostrzega też z głębokim przejęciem: „Teraz mówię o tym ze łzami”. Paweł był kaznodzieją, który płakał, gdy wymagała tego sytuacja, podobnie jak Jeremiasz, prorok opłakujący lud. Do starego ostrzeżenia można wrócić z nowym przejęciem. Jeśli powtarzamy je ze szczerej troski i sami pozwalamy, by miało na nas wpływ, nie robimy tego na próżno.
Paweł opisuje następnie wrogów krzyża Chrystusa. „Ich bogiem jest brzuch”. Troszczą się wyłącznie o cielesne przyjemności i zaspokajanie apetytów. Rezygnacja z Bożej przychylności, pokoju sumienia i wiecznego szczęścia dla tak marnego bożka jest haniebna dla każdego, a szczególnie dla chrześcijan. Żarłoki i pijacy czynią bogiem swój żołądek, a całą ich troską jest jego zaspokojenie. Paweł mówi o takich ludziach podobnie w Liście do Rzymian: służą własnemu brzuchowi, a nie Panu Jezusowi Chrystusowi (List do Rzymian 16:18).
„Chlubią się tym, czego powinni się wstydzić”. Nie tylko grzeszą, ale też się tym chełpią. Są dumni z tego, co powinno napełniać ich wstydem. Grzech jest hańbą grzesznika, a chełpienie się nim jeszcze tę hańbę pogłębia. Cenią siebie za to, co ich kala.
„Myślą o sprawach ziemskich”. Chrystus przez swój krzyż przyszedł uwolnić nas spod władzy świata, a także od naszego panowania nad światem. Dlatego ludzie skupiający myśli na sprawach ziemskich sprzeciwiają się krzyżowi Chrystusa i jego celowi. Rozkoszują się tym, co ziemskie, zabiegają o to i w tym szukają pocieszenia zamiast w tym, co niebiańskie. Paweł przedstawia ich postawę, by chrześcijanie nie brali z nich przykładu ani nie dali się im zwieść. Mówi nam też, dokąd prowadzi ich droga: „Ich kresem jest zagłada”. Przez pewien czas może się wydawać przyjemna, ale prowadzi do śmierci i zniszczenia. „Kresem tych rzeczy jest śmierć” (List do Rzymian 6:21). Pójście za nimi jest niebezpieczne, nawet jeśli zdają się wybierać łatwiejszą drogę. Jeśli obieramy ich drogę, mamy powód obawiać się jej końca. Paweł może też nawiązywać do ostatecznej zagłady narodu żydowskiego.
Następnie Paweł wskazuje na siebie i swoich współpracowników jako na lepszy przykład: „Bracia, naśladujcie mnie i przyglądajcie się tym, którzy postępują według wzoru, jaki macie w nas” (List do Filipian 3:17). Zachęca, by uważnie się im przyglądać i brać z nich przykład. Wyjaśnia to słowami: „Nasza ojczyzna jest w niebie” (List do Filipian 3:20). Dobrzy chrześcijanie, choć żyją na ziemi, należą do nieba. Tam jest ich prawdziwy dom i tam przysługują im prawa obywateli. Ten świat nie jest ich ostateczną ojczyzną. Największe błogosławieństwa i sprawy, o które się troszczą, są związane z Nowym Jeruzalem. Ponieważ do niego należą, już teraz trwają we wspólnocie z jego mieszkańcami.
Życie chrześcijanina jest związane z niebem, gdzie przebywa jego Głowa, gdzie jest jego dom i dokąd ma nadzieję wkrótce dotrzeć. Kieruje serce ku temu, co w górze, a za sercem podąża życie. Paweł zachęcał Filipian, by naśladowali jego i innych sług Chrystusa. Mogli pomyśleć: „Jesteście ubodzy, pogardzani i prześladowani. Nie macie w świecie wielkiego znaczenia. Dlaczego ktoś miałby iść za Wami?”. Odpowiedź brzmi: „Nasza ojczyzna jest w niebie”. Łączy nas z tamtym światem więź i mamy do niego mocne prawo, dlatego nie jesteśmy tak mało znaczący i bezwartościowi, jak mogłoby się wydawać. Dobrze jest trwać we wspólnocie z tymi, którzy żyją we wspólnocie z Chrystusem, i iść razem z tymi, których życie jest skierowane ku niebu.
Ma to znaczenie po pierwsze dlatego, że oczekujemy z nieba Zbawiciela, Pana Jezusa Chrystusa (List do Filipian 3:20). Nie ma Go teraz tutaj. Wstąpił do nieba i stanął przed Bogiem w naszym imieniu. Oczekujemy, że stamtąd powróci i zgromadzi przy sobie wszystkich obywateli Nowego Jeruzalem. Ma to także znaczenie dlatego, że oczekujemy, iż w chwili Jego powrotu zostaniemy tam uszczęśliwieni i otoczeni chwałą. Dla ciał świętych zachowana jest chwała, którą otrzymają przy zmartwychwstaniu. Nasze obecne ciała są słabe i podlegają poniżeniu. Pochodzą z ziemi, potrzebują ziemskiego pokarmu i są narażone na choroby oraz śmierć. Często stają się też narzędziem i okazją do wielu grzechów, dlatego Paweł nazywa je „ciałem tej śmierci” (List do Rzymian 7:24). Możliwe też, że Paweł mówi o ich niskości, bo pewnego dnia spoczną w grobie i obrócą się w proch. Potem zostaną wskrzeszone do chwały.
Będzie to prawdziwa i wielka przemiana. Jej wzorem jest chwalebne ciało Chrystusa. Gdy przemienił się na górze, „Jego twarz zajaśniała jak słońce”, a „Jego szaty stały się białe jak światło” (Ewangelia Mateusza 17:2). Wstąpił do nieba w ciele, aby w naszej ludzkiej naturze objąć dziedzictwo. Jest pierworodnym spośród umarłych i pierworodnym pośród wielu braci. Zostaniemy ukształtowani na obraz Jego Syna, aby Chrystus był „pierworodnym pośród wielu braci” (List do Rzymian 8:29).
Tę przemianę sprawi ta sama moc, dzięki której Chrystus może „podporządkować sobie wszystko” (List do Filipian 3:21). Paweł opisuje moc Boga jako potężną, wielką i skutecznie działającą (List do Efezjan 1:19). To powinno nas umacniać. Chrystus może podporządkować sobie wszystko i z czasem to uczyni. Zmartwychwstanie dokona się dzięki tej samej mocy. „Wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (Ewangelia Jana 6:44). Niech to umacnia naszą wiarę w zmartwychwstanie. Mamy nie tylko Pismo Święte, które mówi, że się ono dokona, lecz także moc Boga, zdolną je urzeczywistnić (Ewangelia Mateusza 22:29).
Zmartwychwstanie Chrystusa było chwalebnym objawieniem mocy Boga. Dlatego przez zmartwychwstanie został On ukazany jako Syn Boży pełen mocy (List do Rzymian 1:4). Nasze zmartwychwstanie również będzie objawieniem tej samej mocy. Zmartwychwstanie Chrystusa jest zarazem wyraźnym dowodem i wzorem naszego zmartwychwstania.
Wtedy wszyscy wrogowie królestwa Odkupiciela zostaną całkowicie pokonani. Nie tylko ten, który miał władzę nad śmiercią, czyli diabeł (List do Hebrajczyków 2:14), lecz także ostatni wróg — śmierć — zostanie zniszczony (Pierwszy List do Koryntian 15:26). Śmierć zostanie pochłonięta przez zwycięstwo (Pierwszy List do Koryntian 15:54).
Perspektywy chrześcijańskiej AI
„Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas.” Te słowa padają tuż po wyznaniu Pawła, że nie uważa, iż już wszystko zdobył, i … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej
„Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas.” Te słowa padają tuż po wyznaniu Pawła, że nie uważa, iż już wszystko zdobył, i odsłaniają coś bardzo ludzkiego: tęsknotę, by nie iść samotnie. Serce słyszy w nich prostą prośbę, by mieć przy sobie kogoś, kto wytrwał, i by samemu stać się dla innych punktem odniesienia. Apostoł pisze do wspólnoty, w której nie wszyscy żyli tak samo, a zaraz potem mówi z płaczem o wielu, którzy postępują jak wrogowie krzyża Chrystusowego. Ten smutek nie osłabia wartości wzoru. Pokazuje raczej, jak bardzo Pawłowi zależy na wierności innych i jak bolesne bywa jej porzucenie. Pismo nie wskazuje wszystkich, lecz konkretnych ludzi, których drogę można zobaczyć z bliska. Najbardziej poruszające jest to, że wzór nie zostaje postawiony ponad apostołem. Paweł przyznaje, że wciąż pędzi ku wyznaczonej mecie, i właśnie wtedy oddaje innym swoje doświadczenie. Naśladowanie nie oznacza więc doskonałości, lecz wspólne podążanie za Chrystusem, w którym ktoś idzie kilka kroków przed nami, a my idziemy obok niego.
W Liście do Filipian 3:17 Paweł łączy dwa polecenia: wspólne naśladowanie jego samego oraz uważne przyglądanie się innym, którzy żyją według tego wzoru. Nie przedstawia wiary jako prywatnej drogi bez widzialnych przykładów. Chrześcijańskie postępowanie można … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej
W Liście do Filipian 3:17 Paweł łączy dwa polecenia: wspólne naśladowanie jego samego oraz uważne przyglądanie się innym, którzy żyją według tego wzoru. Nie przedstawia wiary jako prywatnej drogi bez widzialnych przykładów. Chrześcijańskie postępowanie można rozpoznać w konkretnym życiu wspólnoty. Nie chodzi jednak o bezkrytyczne kopiowanie przywódcy. W bezpośrednim kontekście Paweł mówi, że sam nie uważa się za kogoś, kto już osiągnął cel; nadal dąży ku temu, do czego wzywa Bóg w Chrystusie. Wzorem jest więc nie bezbłędność ani pozycja, lecz kierunek życia: ufność pokładana w Chrystusie, wytrwałe podążanie naprzód i zgodność z Ewangelią. Liczba mnoga „w nas” wskazuje ponadto, że przykład nie ogranicza się do jednej osoby. To rozróżnienie ma znaczenie, bo zaraz potem Paweł ostrzega przed tymi, których dążenia są przyziemne, i nazywa ich wrogami krzyża. Obserwowanie innych wymaga zatem rozeznania. Werset zachęca do uczenia się od ludzi, których życie wskazuje na Chrystusa, a nie do uznawania każdego wpływowego głosu za miarę prawdy.
Paweł pisze do wspólnoty w Filippi: „Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas.” Słowo „naśladowcami” nie oznacza tu kopiowania zewnętrznych gestów. Chodzi … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej
Paweł pisze do wspólnoty w Filippi: „Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas.” Słowo „naśladowcami” nie oznacza tu kopiowania zewnętrznych gestów. Chodzi o kierunek życia, który widać w czyimś codziennym postępowaniu. Warto zauważyć liczbę mnogą. Apostoł nie wskazuje jednego bohatera, który miałby wszystko robić za resztę. Cała wspólnota ma przyglądać się sobie nawzajem i iść tą samą drogą. W Liście do Filipian 3:15 i 3:16 Paweł przypomina, że trzeba postępować zgodnie w tym, do czego już doszli. Wierność zaczyna się więc od tego, co już udało się osiągnąć. Najmocniej wybrzmiewa jednak to, że wzór nie jest ideałem bez skazy. W Liście do Filipian 3:13 Paweł przyznaje, że nie uważa, iż już wszystko zdobył, i że wciąż pędzi do przodu. Ktoś, kto idzie dalej, może być dla innych wiarygodnym przykładem, nawet jeśli nie dotarł jeszcze do mety. Zaraz potem, w Liście do Filipian 3:18, Paweł ostrzega przed tymi, którzy postępują jak wrogowie krzyża Chrystusowego. Nie każdy przykład prowadzi więc w dobrą stronę. Ten werset uczy, że wiara przenosi się z życia na życie, a jej najlepszym nauczycielem bywa wierność tych, którzy idą przed nami.
W Liście do Filipian 3:17 Paweł nie przedstawia siebie jako kogoś, kto już osiągnął cel. Chwilę wcześniej przyznaje, że jeszcze go nie zdobył, lecz zmierza ku temu, do czego Bóg wzywa w Chrystusie. Dlatego wezwanie, … Przeczytaj pełną perspektywę Pokaż mniej
W Liście do Filipian 3:17 Paweł nie przedstawia siebie jako kogoś, kto już osiągnął cel. Chwilę wcześniej przyznaje, że jeszcze go nie zdobył, lecz zmierza ku temu, do czego Bóg wzywa w Chrystusie. Dlatego wezwanie, by naśladować jego i przyglądać się innym, nie jest kultem ludzkiej doskonałości. Chodzi o wspólną drogę, na której widzialne życie pomaga rozpoznać kierunek. Słowa „wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują” przypominają, że wiara staje się czytelna także w czyichś codziennych wyborach. Ktoś, kto nie opiera nadziei na własnych osiągnięciach, lecz trwa w Chrystusie i podąża naprzód mimo niedokończonej drogi, może być dla innych żywym wzorem. Paweł mówi „w nas”, wskazując na przykład wspólnoty, nie tylko na własną osobę. To ważne w rozdziale, który przeciwstawia dążenia przyziemne ojczyźnie w niebie. Naśladowanie nie oznacza więc kopiowania każdego gestu ani uznania kogokolwiek za bezbłędnego. Jest uczeniem się kierunku od tych, których życie zwraca się ku Chrystusowi. Wspólnota niesie w ten sposób pamięć o celu: nie zatrzymuje się przy tym, co już osiągnięte, lecz razem podąża ku temu, co Bóg obiecał.
Zastosowanie wspierające regenerację
W Liście do Filipian 3:17 Paweł zachęca wspólnotę, by naśladowała jego postępowanie i przyglądała się osobom, które żyją według tego samego wzoru. Nie przedstawia siebie jako człowieka bez słabości: chwilę wcześniej przyznaje, że nie uważa się za kogoś, kto już osiągnął cel. Jego przykład wskazuje więc na kierunek życia, a nie na perfekcję.
W trosce o zdrowie psychiczne ważne są relacje i wzorce, które pomagają rozwijać wytrwałość, pokorę oraz nadzieję. Obserwowanie, jak zaufane osoby radzą sobie z napięciem, przyznają do błędów i szukają wsparcia, może dostarczyć konkretnych sposobów postępowania. Warto wybierać takie wzorce roztropnie, bez porównywania własnego tempa z cudzym.
Lęk, depresja czy skutki traumy nie świadczą o braku wiary ani nie znikają na mocy samego naśladowania. W trudnym czasie można korzystać z pomocy bliskich, wspólnoty, duszpasterza i specjalisty zdrowia psychicznego. Biblijna zachęta do podążania za dobrym przykładem może wspierać te kroki, nie zastępując profesjonalnej pomocy.
Częste błędne zastosowania, których warto unikać
Wezwanie do naśladowania w Liście do Filipian 3:17 nie oznacza bezwarunkowego posłuszeństwa przywódcy ani uznania go za nieomylnego. Nie usprawiedliwia kontroli, zastraszania, izolowania od bliskich czy zniechęcania do szukania pomocy. Paweł sam przyznaje, że nie uważa się za tego, który już osiągnął cel (List do Filipian 3:13), a o osobach postępujących inaczej mówi z płaczem (List do Filipian 3:18). Używanie tego fragmentu do zawstydzania za niedoskonałość lub cierpienie wypacza jego sens. Nie należy też sprowadzać lęku, depresji ani kryzysu do „braku wiary”, wymuszać pogody ducha czy zastępować modlitwą potrzebnej opieki. Taka duchowa presja może pogłębiać cierpienie. Gdy objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie, utrzymują się lub nasilają, warto skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty albo lekarza psychiatry.
Często zadawane pytania
Co oznacza List do Filipian 3:17?
Dlaczego List do Filipian 3:17 jest ważny?
Jak zastosować List do Filipian 3:17 w życiu?
Jaki jest kontekst Listu do Filipian 3:17?
Czy List do Filipian 3:17 mówi, że trzeba naśladować innych ludzi?
Z tego rozdziału
List do Filipian 3:1
"Na koniec, bracia moi, radujcie się w Panu! Pisanie do was o tym samym nie jest dla mnie uciążliwe, a dla was jest niezawodnym środkiem."
List do Filipian 3:2
"Strzeżcie się psów, strzeżcie się złych pracowników, strzeżcie się okaleczeńców!"
List do Filipian 3:3
"My bowiem jesteśmy prawdziwie ludem obrzezanym – my, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a nie pokładamy ufności w ciele."
List do Filipian 3:4
"Chociaż ja także mogę pokładać ufność w ciele. Jeśli ktoś inny sądzi, że może złożyć ufność w ciele, to ja tym bardziej:"
List do Filipian 3:5
"obrzezany w ósmym dniu, z rodu Izraela, z pokolenia Beniamina, Hebrajczyk z Hebrajczyków, w stosunku do Prawa – faryzeusz,"
List do Filipian 3:6
"co do gorliwości – prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości prawnej – stałem się bez zarzutu."
Codzienna modlitwa
Otrzymuj e-mailem codzienne rozważanie biblijne
Zacznij każdy poranek od wersetu, modlitwy i prostego kroku na dziś.
Ważna informacja: Wskazówki biblijne nie zastępują profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Jeśli przeżywasz kryzys, skontaktuj się z Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 2222 lub niezwłocznie poszukaj profesjonalnej pomocy.
Bible Guided oferuje wsparcie oparte na wierze, które powinno uzupełniać profesjonalną pomoc terapeutyczną, a nie ją zastępować.